Starając się zadbać o swoje zdrowie sięgamy po bardzo różne metody – i dobrze. Warto sprawdzać, co nam pomaga. Jedną z form kuracji wspomagających walkę z niepłodnością może być ozonoterapia.

Ozonem na podbój zdrowia

W ozonoterapii – jaka sama nazwa wskazuje – wykorzystuje się lecznicze działanie ozonu właśnie, czyli aktywnej formy tlenu. Jego dobroczynne efekty są bardzo szerokie i co ważne, nie powodują skutków ubocznych. Taka forma terapii stosowana jest na całym świecie, a wskazania do niej mają bardzo szeroki zakres. Dotyczyć mogą także płodności. „Ozonoterapia bardzo dobrze działa, szczególnie jeśli jest prowadzona zgodnie z kobiecym cyklem” – mówi w rozmowie z nami Agnieszka Grobelna z Centrum Wspierania Płodności we Wrocławiu, gdzie wykorzystywane jest między innymi tego typ wsparcie. „Jeśli wprowadzamy kurację przed owulacją, ma ona na celu pomoc poprzez dotlenienie jajników. Dzięki temu jajeczka są lepiej odżywione. Po owulacji wspieramy wyściółkę macicy przygotowując ją do ewentualnej implantacji zarodka. Często kobiet doświadczają wczesnych poronień do których może dochodzić z powodu tworzących się mikroskrzepów (np. zespół antyfosfolipidowy) w obrębie naczyń włosowatych i przez to zarodek nie jest prawidłowo odżywiony. Zastosowanie ozonu w połączeniu z witaminą E pozwala w sposób naturalny zmniejszyć krzepliwość krwi i w takich przypadkach zwiększa szansę na utrzymanie ciąży. Dożylne doprowadzenie leczniczego ozonu pomaga znakomicie dotlenić narządy i zwiększyć do nich dopływ krwi” – opowiada ekspertka.

Jak wspomnieliśmy wyżej, ozon ma działanie między innymi utleniające i dezynfekujące. Działa także bakteriobójczo oraz pozytywnie wpływa na walkę z wszelkimi stanami grzybiczymi. Wiele kobiet przez współczesny styl życia, odżywianie, sztuczną odzież, czy też używanie tamponów, ma problem z florą bakteryjną pochwy. „Stąd pojawiają się upławy, swędzenia i stany grzybicze. Według badań stany zapalne pochwy i miednicy mniejszej spowodowane np. chlamydią, są jedną z najczęstszych przyczyn niepłodności. Ozon ma działanie przeciwgrzybiczne, przeciwwirusowe i przeciwbakteryjne. Prezentuje bardzo szerokie spektrum oddziaływania i dociera z krwią niemal do każdej komórki naszego ciała. Łączenie dożylnego podawania ozonu z irygacjami dopochwowymi bardzo dobrze się tutaj sprawdza i może stanowić alternatywne rozwiązanie dla antybiotykoterapii” – słyszymy.

Nie tylko dla kobiet

Problem z płodnością dotyczy również mężczyzn. Coraz więcej panów boryka się zesłabą jakością nasienia. Ozonoterapia i na tym polu świetnie się sprawdza. Ozon przede wszystkim powoduje szybszy przepływ krwi w naczyniach, zmniejsza lepkość krwi, przyspiesza metabolizm krwinek czerwonych, uelastycznia błony komórkowe erytrocytów, dzięki czemu mogą one łatwiej przemieszczać się przez naczynia włosowate. Wszystko to sprawia, że proces spermatogenezy przebiega w znacznie lepszych warunkach. „W Centrum Wspierania Płodności często łączymy ozonoterapię z dożylną terapią witaminową. Witaminy i minerały podawane dożylnie wchłaniają się natychmiastowo i w stu procentach. Trzeba też pamiętać, że plemniki są bardzo wrażliwe na wolne rodniki, natomiast ozonoterapia uruchamia naturalne mechanizmy organizmu, które je usuwają. Podając dodatkowo witaminę C dożylnie, która działa antyoksydacyjnie, działamy ze zdwojoną siłą.Taka łączona terapia pozwala uzyskać szybsze i lepsze efekty w poprawie jakości męskiego nasienia” – opowiada ekspertka.

Warto wiedzieć

Co ważne, ozonoterapia może przybierać różne formy. Może być przeprowadzana również zewnętrznie, między innymi poprzez irygację ozonowanej soli fizjologicznej wzbogaconej o minerały do ujścia pochwy. Jak mówi Agnieszka Grobelna, wielu paniom udaje się dzięki temu uniknąć stosowania antybiotyków i dodaje:„Po takiej terapii PH zmieniało się z 7 na 5 i znikał stan zapalny pochwy, pojawiały się liczne pałeczki kwasu mlekowego-idealne warunki do poczęcia”.

Należy pamiętać także o pewnych przeciwwskazaniach co do stosowania ozonoterapii. Są to m.in. problemy z nadczynnością tarczycy, czy też kłopoty z ciśnieniem krwi. Jak przy każdej formie dotykającej bezpośrednio naszego zdrowia, należy więc oddać się w ręce specjalistów. Jakkolwiek jest to zdecydowanie bardzo ciekawa forma wsparcia płodności, ale i kondycji w ogóle. Ozonoterapia pomaga odtruwać organizm, regeneruje wiele narządów, poprawia przemianę materii, działa pozytywnie na krążenie krwi i wzmacnia odporność. Niby takie niepozorne cząsteczki, a tak wiele mogą!